Úvod   |   Mapa stránky   |   Pridať firmu   |   Kontakt
Logo Po dlhých prípravách a veľkom očakávaní konečne prišiel deň s veľkým S, ciže Stužková. Dnes dostaneme zelené stužky a každý, kto nás uvidí na ulici si povie: Aha, maturant. Slovo maturant vyjadruje omnoho viac ako len študent štvrtého ročníka...

Prehľad firiem  ■  Tipy & rady  ■  Galéria  ■  Download  ■  TOP 10

Vybavovanie   Priebeh a program   Maturita a tablo   Ostatné

ANKETA

Chcete stužkovú v zahraničí?
Ostatné ankety

NOVINKY

Nové firmy
Stále pribúdajú nové a firmy a trochu pomalšie aj ich hodnotenia. Objavili sa aj rôzne pokusy o podvodné hodnotenia, ako aj vyhrážky zo strany niektorých firiem. Preto boli sprísnené podmienky na akceptovanie hodnotení.
[18.05.2009]

Stále niečo nové
Stále pribúdajú nové firmy a pomaly sa rozbieha aj diskusia. Pripravujeme galériu oznamiek a maturitných tabiel a čoskoro sa môžete tešiť aj na prvé tipy a rady pre dokonalú stužkovú.
[03.08.2007]


FOTOGALÉRIA

Fotogaléria

AKO ZARIADIŤ DOKONALÚ STUŽKOVÚ

Všetci by chceli mať Stužkovú, na ktorú budú ešte aj po rokoch s radosťou spomínať. Teda žiadny veľký trapas a ak áno, tak len taký, na ktorom sa dá po rokoch dobre zasmiať. Zároveň chce byť každá trieda v niečom výnimočná a lepšia ako tie ostatné. Základom je začať ju vybavovať v dostatočnom predstihu, aby ste si mali z čoho vyberať – dobré firmy majú termíny obsadené aj pol roka dopredu.
 

Kedy začať

Úplne prvá vec, na ktorej sa musíte dohodnúť, je približný termín a sála, v ktorej by ste Stužkovú chceli mať. Zarezervovať sálu treba už pred letnými prázdninami (samozrejme záleží aj od toho koľko škôl je vo vašom meste). Neskôr sa vám môže stať, že jediné voľné termíny už budú iba v nedeľu a máloktorá škola vám dá len kvôli tomu v pondelok voľno... Niektoré triedy si posúvajú Stužkovú až na január, buď preto že už nebol voľný termín alebo sa snažia využiť možné nižšie ceny. Je to však len na vašom rozhodnutí, či budete mať Stužkovú v takomto netradičnom termíne. Nevýhodou môže byť aj to, že všetci ostatní maturanti už budú chodiť po meste so zelenou stužkou a vy na ňu ešte len budete čakať...
 
Keď už máte sálu zarezervovanú a teda viete termín Stužkovej, môžete prejsť k vybavovaniu ďalších náležitostí. Z dôvodu vyťaženosti firiem si treba rezervovať kameramana, ozvučenie a prípadne fotografa (ak chcete aj fotky zo samotnej Stužkovej). Všetko ostatné stačí vybavovať postupne od septembra, firmy poskytujúce tieto služby sú zvyknuté na pravidelný jesenný nápor práce. V článku Čo všetko treba vybaviť je pripravný zoznam na čo všetko netreba zabudnúť. Taktiež tam nájdete linky na články s tipmi k jednotlivým položkám.
 

Kto má čo robiť

Predpokladom dobre pripravenej Stužkovej sú šikovní organizátori. Ale pozor – nielen oni! Organizátorov by nemalo byť veľa, ale to väčšine tried ani nehrozí. Skôr je problém nájsť človeka ochotného zobrať všetky tieto starosti na seba. V prípade že má trieda post predsedu, je už skoro rozhodnuté. Vo veľa prípadoch táto pre niekoho možno nemilá povinnosť zostáva na zopár dievčatách. Ale spomenul som že nielen organizátor je dôležitý – najťažšie na celom vybavovaní je práve „povinnosť“ vyhovieť každému. Alebo pri pohľade z iného uhla nutnosť, aby sa výbere firiem dohodla celá trieda. A to je veľmi často doslova nemožné. Čo teda robiť v takýchto prípadoch? Ako organizátor sa za žiadnu cenu nenechajte znechutiť alebo vytočiť. V niektorých prípadoch (napríklad oznamká) je možné nechať urobiť aj viac variantov, avšak pozor na to, aby to nedopadlo tak, že každý bude mať oznamko úplne iné. Ak nie je možný konsenzus a dohoda, tak najjednoduchším a asi aj najspravodlivejším riešením je demokracia – čiže hlasovanie, čo však znamená že menšina bude vždy nespokojná. A ak bude mať niekto námietky proti niečomu čo už je vybavené, treba mu pripomenúť, že nikto mu nebránil v tom, aby danú záležitosť vybavoval sám.
 
Úloha triedneho učiteľa pri vybavovaní Stužkovej by nemala byť veľká. Samotné organizovanie by mal prenechať žiakom, ale samozrejme pomáhať svojimi radami a skúsenosťami, ale aj autoritou keď diskusia naberá vysoké obrátky a prestáva byť vecnou.
 
Málo ľudí si stihne uvedomiť, že bez tých pár ľudí čo to všetko vybavili by vlastne žiadna Stužková nebola. A verte že spontánne pripravený darček pre hlavného organizátora/organizátorku, ktorý dostane na záver Stužkovej, naozaj poteší a dá najavo že si tú prácu vážite. (Len škoda že toto čítajú asi len samí organizátori.)
 

Ako vyberať

Stále viac firiem sa rozhodlo využiť klesajúce ceny potrebnej profesionálnej techniky a ponúkajú viacero služieb spolu, napríklad fotografovanie a tlačenie oznámení. Výhodou takýchto firiem bývajú rôzne zľavy v prípade že sa rozhodnete využiť všetky ich služby. Nevýhodou môže byť kvalita, čím sa dostávame ku krietériám, podľa ktorých by ste si mali vyberať. Samozrejme aj cena je dôležitá, ale nemala by byť rozhodujúca. Ak je financií málo, musíte si určiť priority čo chcete mať kvalitnejšie (napr. DVD, keďže to je celoživotnou pamiatkou) a na čom radšej ušetriť (napr. poháre, lebo väčšinou dlho celé nevydržia).
 
Najdôležitejším kritériom sú referencie – teda možnosť vidieť staršiu prácu danej firmy (vzory pohárov, DVD z minulých rokov, fotky). Tým zistíte, čo je firma schopná dosiahnuť z pohľadu rôznorodosti požiadaviek a kvality vyhotovenia. Pozor si treba dať na firmy, ktoré ponúkajú všetko v jednom, totiž okrem nakúpenia techniky treba mať aj schopných ľudí, kreatívnych grafikov, fotografov a kameramanov s umeleckým cítením a podobne. Bohužiaľ ani kvalita výslednej práce nie je jediným kritériom. Nemenej dôležitá je osobná skúsenosť vašich známych s danou firmou – či vedia dodržať termíny, či sú promptní v komunikácii. Lebo zbytočne budete mať dokonalé oznamká v najvyššej kvalite, ale až 3 dni pred Stužkovou len kvôli tomu, že firma nestíha a ani nedvíha telefóny.
 
Pri prezeraní cenníkov si treba pozorne všímať čo všetko je v cene a čo treba platiť navyše. Hlavne pri fotkách a DVD si každá firma volí iný systém platenia – niekde napríklad platíte aj za natáčanie v škole a podľa dĺžky Stužkovej, inde to máte zahrnuté v cene výsledného DVD, ktorého si trieda musí kúpiť istý určený minimálny počet. Treba si dať pozor aj na to, ako dlho bude za danú cenu firma prítomná na Stužkovej. Fotografi a kameramani zvyčajne maximálne do polnoci, neskôr už môžu žiadať príplatky navyše. DJ samozrejme zostáva až do konca, čiže do 4:00 až 5:00, ale ak plánujete nejakú extra dlhú Stužkovú (limitujúcim faktorom býva dĺžka prenájmu sály), tak sa informujte či nebude tiež požadovať príplatok. V prípade kameramana a fotografa sa môžete rozhodnúť či im budete platiť večeru alebo nie, ale v prípade DJa je to slušnosť, predsalen je tam s vami celých 10 a viac hodín.
 
Úplne najjednoduchším riešením je objednať si agentúru, ktorá všetko toto vybaví a zorganizuje za vás. Aj v našom prehľade firiem sa ich pár nachádza, avšak tým viac-menej strácate kontrolu nad výberom jednotlivých firiem a aj výsledná cena zrejme bude vyššia. Na druhej strane vás agentúra odbremení od všetkých starostí a ušetrí čas.
 
V tomto článku sme si zhrnuli základné pravidlá, ktoré treba pri vybavovaní dodržiavať. V ďalších článkoch už nájdete konkrétne tipy ako si vybrať každú službu a firmu.
Pridané: 27.09.2007, Autor: Marki
Bookmark and Share

Chcete doplniť vlastnú skúsenosť alebo máte na obsah článku iný názor? Nech sa páči, dikusia je tu pre vás.

Naspäť na Najnovšie články
Naspäť na kategóriu Vybavovanie
Skočiť na Prehľad firiem

DISKUSIA

OdPredmetDátum
kameošvečera30.10.2010 16:26
Anita :)ufff ....10.04.2009 16:49
PavolRe: re večera05.02.2009 21:48
Dušanre večera04.02.2009 16:42
AlickaSála26.10.2008 19:03
kucasuper clanok19.08.2008 21:53
rikvecera27.12.2007 21:32
jozefVečera23.12.2007 22:44
MarkiRe: re05.11.2007 15:13
paposnvpochvala04.11.2007 19:10
ddre04.11.2007 16:05

        

  
O nás   |   Pridať firmu   |   Reklama   |   RSS   |   (c) 2006-2011 stuzkova.com